Jaką firmę do filmowania ślubu wybrać?

Filmowanie ślubu

Filmowanie ślubu to sztuka sama w sobie, a wybór odpowiedniej firmy do filmowania dnia naszych zaślubin to nie lada wyzwanie. Każdy z nas zastanawia się na co zwrócić uwagę, o co zapytać i jak sprawdzić, czy dana firma będzie dla nas dobra.

filmowanie slubu w kosciele

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tej gałęzi filmowania przez ostatnia lata może się okazać, że nasza wiedza na ten temat jest już nieaktualna. Szczególnie wtedy, kiedy na ostatnim ślubie byliśmy kilka lat temu. O ile wiedzą powszechną jest, że trend kilkugodzinnych filmów weselnych już dawno odszedł w zapomnienie o tyle najnowsze, dobrze notowane rozwiązanie mogą nam umknąć w natłoku ogłoszeń i informacji. Ba, możemy nawet nie wiedzieć o istnieniu wielu możliwości, a w momencie kiedy dotrą do nas informacje jak mógłby wyglądać nasz film weselny jest już za późno. Zatem.. Jak odpowiednio się przygotować?

Wybierz typ filmu

Elementarnym początkiem powinno być przejrzenie internetu, w tym portali weselnych, facebooka, youtube’a, googla w poszukiwaniu materiałów, które mogą nas zainteresować. Wiem, po kilkunastu obejrzanych filmach wszystko się miesza i aż mieni się w oczach. Najlepiej skupić się na odrzuceniu rodzaju produkcji filmowych, których na pewno nie chcemy i notować sobie rozwiązania, które nam się podobały. Na rynku istnieje kilka typów filmów, które są najczęściej wybierane przez pary młode. Na pewno można wyróżnić podział ze względu na długość oraz rodzaj ścieżki dźwiękowej w filmie. Poniżej przedstawiam typy produkcji ślubnych, wraz z ich czasem trwania oraz cechami charakterystycznymi odnośnie ścieżki dźwiękowej:

Typy filmów

Film reportażowy (30-90min)- ok. 80%-95% ścieżki dźwiękowej w filmie to dźwięk oryginalny, czyli taki, który towarzyszy danej scenie podczas jej trwania. W dobrej firmie powinien być nagrywany zewnętrznymi rejestratorami dźwięku, mikrofonami oraz jeśli jest możliwość odbierany bezpośrednio z urządzeń typu konsola DJ-ska, głośnik bądź wzmacniacz. Pozostała część dźwięku to dodana muzyka (np. na początku filmu) w celu zwiększenia atrakcyjności odbioru oglądanego filmu i wprowadzania odpowiedniego nastroju.
Teledysk (2-5min) – podłożona muzyka, brak oryginalnej ścieżki dźwiękowej lub pozostawione jej małe fragmenty np. przysięgi małżeńskiej
Trailer (zapowiedź) (0:45-1:30) – podłożona muzyka, brak oryginalnej ścieżki dźwiękowej lub pozostawione jej małe fragmenty np. przysięgi małżeńskiej
Długi teledysk (10-30min)- podłożona muzyka przez większość filmu z małymi przerwami np. na przysięgę czy fragment przemówienia.

Podane wyżej informacje to pewien zarys, nie ma nic złego w mieszaniu poszczególnych styli. Najczęściej występują połączenia w pakiety np. Film reportażowy + jego trailer lub Film reportażowy + teledysk. Czasem są to dwa teledyski, jeden krótki, drugi długi. Najczęściej otrzymujemy od firm dwa filmy- krótki i długi i chyba najważniejsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć zaraz po tym o długość filmu, to czy zależy nam oryginalnej ścieżce dźwiękowej podczas długiego filmu czy nie. W dobrym reportażu będziemy mieli zabawę na sali z muzyką taką, jaka była na weselu. W teledysku natomiast będą cięte, dynamiczne ujęcia bawiących się gości do innej muzyki niż ta, którą słyszeliśmy na weselu. Oba rozwiązania są powszechne, częściej chyba chcemy mieć krótki film z podłożoną muzyką (trailer lub teledysk) i długi film reportażowy z większością oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

Określ budżet

Pieniądze to indywidualna kwestia. To ile możemy i chcemy wydać na film ślubny zależy od nas. Warto zwrócić uwagę, że to pamiątka na całe życie. Biorąc pod uwagę, że firm działających w tym zakresie w samym województwie małopolskim jest przeszło 800 to możemy wybierać w każdym pułapie cenowym. Najprostszym rozwiązaniem jest chyba samodzielne rozeznanie wśród interesujących nas firm i eliminacja tych spoza budżetu i tych ze zbyt niską dla nas jakością.

Opcje dodatkowe

Dron

Do najczęstszych opcji dodatkowych należą: filmowanie ślubu dronem (z powietrza), dodatkowy dzień filmowy w plenerze oraz podziękowania dla rodziców w formie filmu.

Nie zawsze to co warto się opłaca i nie zawsze to co się opłaca warto. Tak możnaby określić dodatkowe ujęcia z drona. Jeśli nie jesteśmy pewni wyboru lepiej go nie dokonywać, dopłata za tę usługę może nie mieć przełożenia na efekt końcowy, ponieważ w całym filmie może być tylko kilkanaście sekund scen filmowanych z powietrza, ponieważ to dzień naszego ślubu, a nie dokument o naszym mieście z lotu ptaka. Warto zwrócić uwagę na to czy operator drona to dodatkowy człowiek na ślubie, czy też jeden z operatorów kamery naziemnej (lub aparatu) odkłada ją i steruje dronem. W drugiej sytuacji musimy liczyć się z tym, że tracimy część ujęć, które mogłyby być wykonane podczas danej sceny. Dodam, że najlepiej korzystać z usług licencjonowanych operatorów, gdyż ci zdali państwowy egzamin i mają wiedzę i uprawnienia do świadczenia tego typu usług.

Plener

Dodatkowy dzień filmowania, tzw. plener to również kwestia do zastanowienia i omówienia z naszym partnerem. Na pewno urozmaica to film i daje dodatkowe, niepowtarzalne ujęcia. Należy jednak pamiętać, że musimy sami zadbać o odpowiednią scenerię, przygotować się jeszcze jednego dnia tak jak w dniu ślubu i pojechać w wybrane miejsce. Najczęściej tego rodzaju ujęcia robione są podczas sesji zdjęciowej z fotografem. Możemy też obie usługi załatwić za jednym razem. Jeśli tylko czujemy chęć nagrywania dodatkowego dnia to na pewno warto to zrobić. Nic nie dorówna pięknym ujęciom, które mamy czas przygotować wspólnie z operatorem bez pośpiechu i stresu po ślubie. A już na pewno nie zastąpi ich plener nagrywany w dniu ślubu- na pewno doda on uroku filmowi, ale ten nagrywany z odpowiednim przygotowaniem zawsze będzie lepszy. Wybór należy do Was.

Podziękowania dla rodziców

Podziękowania dla rodziców w formie filmu to gwarancja niezapomnianych przeżyć w dniu ślubu, a już na pewno łez wzruszenia mamy i taty. Warto pamiętać, że należy je przygotować odpowiednio wcześniej, poświęcić czas i wymyślić przebieg i scenariusz nagrania. Jeśli jednak mamy zarys jak powinno to wyglądać to każdy doświadczony kamerzysta na pewno zaskoczy Nas pozytywnie efektem końcowym i rodzajem ujęć. Jeśli czujemy się na siłach i mamy minimalne umiejętności aktorskie to warto wykonać film zamiast innego prezentu. W końcu prezenty z kategorii zrób-to-sam są najlepsze, prawda?

Zakres wiedzy na temat filmowania ślubu jest tak szeroki, że nie sposób opisać to w krótkim artykule. Podstawowe informacje na pewno pomogą zabrać się do wyboru odpowiednie wcześnie, tak żeby nasz termin ślubu był jeszcze dostępny w kalendarzu firmy. Filmowanie ślubu to nasza specjalność. Zapraszamy do znalezienia nas na facebooku i sprawdzania naszej pracy na bieżąco.